I årets første høstmåned sank boligprisene totalt i landet med 1,1 prosent i september 2018. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 0,1 prosent.
- I september sank boligprisene i alle deler av landet, noe som er normalt for måneden å være, og vi legger nå bak oss fire måneder med tilnærmet flat sesongkorrigert prisutvikling. Dette tyder på at det er god balanse mellom tilbud og etterspørsel i boligmarkedet nå, sier administrerende direktør Christian Vammervold Dreyer i Eiendom Norge i en pressemelding.

Nå synker prisene på borettslagsboliger, men ikke i denne byen
Minst prisnedgang hadde Kristiansand med 0,1 prosent. Størst prisnedgang hadde Ålesund med 2,1 prosent.
Fredrikstad og Sarpsborg har sterkest 12-månedersvekst med en oppgang på 4,8 prosent, mens svakest vekst har Stavanger med en oppgang på 0,3 prosent. Stavanger hadde også lengst salgstid, heler 76 dager, mens boligene på Hamar og Stange ble solgt raskest med sine 20 dager.

- Liten renteeffekt
Terje Buraas, leder av DNB Eiendom var sikker på at boligprisene kom til å synke i september. Dette er helt vanlig på denne tiden av året, og skyldes i hovedsak sterk prisutvikling om våren og sommeren, med på følgende korreksjon av markedet om høsten.
I september i fjor gikk boligprisene ned med 1,6 prosent.

- Boliglånet vårt kan bli 60.000 kroner dyrere
- Så langt har vi knapt sett noen effekt av renteøkningen tidligere i måneden. Den har vært ventet og dermed vært et ikke-tema blant våre kunder, sier Buraas.
Augusttallene fra Eiendom Norge viste en moderat prisutvikling både nasjonalt og i de store byene, men prisutviklingen for landet under ett var svakere enn normalt i august ut fra de siste ti årene.
