Et djevelsk boligmarked

Er det noen som prøver å gi oss et tegn?

Foto: Finn.no
Foto: Finn.no Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Det er et trangt boligmarked for tiden, og et av de områdene som har fått mest juling det siste året er Tromsø.

Boligmarkedet i Nord-Norges vakre by er, etter noen år med stor vekst, den byen i Norge der det nå er vanskeligst å selge bolig. Omsetningstiden på boliger var hele 76 dager i september. Snittet for Nord-Norge ligger på 60 dager, mens landsgjennomsnittet er under halvparten så høyt: 34 dager.

Les mer:Boligprisfall i september

Et tegn fra neden?

Noen beskriver boligmarkedet i Tromsø som katastrofalt. En av våre lesere synes Finn.nos Tromsø-forside sier sitt: Det er nå 666 boliger til salgs i Tromsø.

- Det er jo en viss symbolikk i det. Man merker uten tvil en treghet i markedet, sier Jørn T. Nerdal i Notar Troms, til DinSide.

Han sier at antallet boliger til salgs har gått kraftig ned. - Markedet tømmes sakte, men sikkert.

En del av problemet knytter han til at bankene har strammet inn på utlån, blant annet på mellomfinansieringer.

- Dette gir en kork i markedet. Det ligger gode objekter ute, til en riktig pris, og vi har mange interessenter, men de får rett og slett ikke finansiering, sier Nerdal.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer