Få 20 prosent boligrabatt

Leier du bolig i to år, kan du kjøpe krypinnet med 20 prosent rabatt. Er verdien to millioner, sparer du 400.000 kroner.

Publisert
Sist oppdatert

En verdi på tre millioner gir rabatt på hele 600.000 kroner. Et regelrett smutthull? Javisst.

Du kan nyte godt av rabatten hvis eieren seksjonerer bygget du bor i, og selger de ulike leilighetene på det åpne markedet.

Da lønner det seg å ha bodd der i minst to år. To år er altså det magiske tallet du må ha i bakhodet.

Magisk tall

Anders Leisner, advokat i Huseiernes Landsforbund, forklarer.

- Du må ha enten ha leid boligen i minst to år eller ha en tidsbegrenset leieavtale som går over to år, sier Leisner.

Smutthullet er hjemlet i Eierseksjonsloven. Den fastslår at to års botid gir deg...

...forkjøpsrett foran andre interessenter (lovens paragraf 14).

...rett til å kjøpe boligen til 4/5-deler av salgsverdien (lovens paragraf 16).

- Forkjøpsretten og rabatten må benyttes når du får tilbudet. Det er den eneste sjansen, sier Leisner.

Skal informere

DinSide kjenner til at slett ikke alle eiere informerer beboerne om mulighetene selv om de er pålagt å gjøre det.

- Alle leieboerne skal ha fått informasjon om muligheten før eieren får tillatelse til å seksjonere en bygård/leilighetsbygg, påpeker Leisner.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer