Etter sommeren har Utleiemegleren registrert en dobling i antall utkastelser, melder Newswire.
Vanligvis har vi svært få utkastelser, men i august og september har vi sett en klar tendens til at flere har betalingsproblemer, sier eiendomsforvalter Trine Dalbakk i Utleiemegleren til det oppdragsfinansierte nyhetsbyrået.
Utleiemegleren er Norges største utleiebyrå, og forvalter over 5000 boliger.
Hittil i år har vi registrert 46 utkastelser, mot 36 i hele fjor. Nesten hele økningen har kommet etter sommeren, og det var en dobling både i august og september. Økningen ser ut til å fortsette i oktober, sier hun.
Prishopp på husleie for ettroms
Bedrifter sliter også
Det er ikke bare privatpersoner som sliter. Bedrifter som leier bolig til sine ansatte har likviditetsproblemer eller går konkurs, og klarer ikke å gjøre opp for seg.
Det er også flere som utsetter å betaler husleien. Hittil i oktober har hele ti prosent ennå ikke betalt. Dette kan tyde på at mange leieboere går en vanskelig høst i møte, ifølge Dalbakk.
Lønner seg ikke å leie
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger