Nå vil klatremusene bo hos deg

Det har du ikke lyst til. Slik stopper du dem.

Klatremus er skumlere enn sitt rykte.  Foto: Vidar Selås
Klatremus er skumlere enn sitt rykte. Foto: Vidar Selås Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Klatremus er ikke bare en søt syngende mus som bor i Hakkebakkeskogen. Det er navnet på en smågnager som kan gjøre stor skade på hus og hage. Og i år bør du være ekstra på vakt, for det er ekstra mange klatremus, skriver Bayer Garden i en pressemelding.

– Klatremus kan ødelegge frukttrærne dine og deretter gå løs på huset ditt, sier Peter Hjuler i Bayer Garden.

Klatremus er også den arten som oftest smitter mennesker med musepest, en sykdom som i verste fall kan gi nyresvikt.

Sjekk krypene du helst ikke vil ha i hus

Klatremusår

Det er fjorårets gode blåbærsesong som får den tvilsomme æren for årets store klatremusbestand. For god tilgang på blåbær gjør at mange klatremus overlever vinteren. Nå gjelder det at vinteren ikke skal overleves inne hos deg.

– Når kulda setter inn, kan klatremusene trekke inn i bolighus på leting etter mat. De kan gnage løs på klær, gardiner, møbler, bøker, malerier og elektriske ledninger. En annen art som ofte invaderer hus i lavlandet i Sør-Norge er liten skogmus, men denne er det ikke så mange av i år, ifølge Vidar Selås, professor ved Institutt for naturforvaltning ved Universitetet for miljø- og biovitenskap.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer