Halo-serien med C1 og C2 i spissen er Parasounds nye flaggskip i 7.1 klassen. Mens vi venter på storebror C1, har vi slått kloa i en av de første C2-modellene som har kommet til Norge.
Begge modellene er av typen high-end surroundprosessorer med blant annet THX Ultra 2-sertifisering. Kort fortalt betyr det at C2'en skal være hjernen i stereoanlegget ditt, uansett om du kobler til audio- eller videokomponenter.

Om hjernen er god nok er selvsagt spørsmålet. Her får du i hvert fall legmannens førsteinntrykk.
Merk: Denne lyttetesten ble gjennomført med ekspertbistand fra Per S. Jørgensen i Technews Norge. Så fort C1 kommer til landet, planlegger vi en sammenligningstest mellom toppmodellen til Meridian 568.2MM og C1. Testen vil bli gjennomført på testanlegget du kan se bilder av i denne artikkelen.
Kun for ingeniører?

Halo C2 er strengt tatt ikke for nybegynnere og vanlige lønnsslaver. Utstyrsnivået står nemlig i forhold til prisen, som antas å bli rundt 48.000 kroner.
Både C1 og C2 skal for eksempel være blant de første surroundprosessorene som er forberedt på de strenge kravene fra DVD-Audio og SACD-innspillinger, der høydekanalsinformasjonen er lagt til center-og/eller LFE-kanalen.
Et utall tilkoplingsmuligheter er selvsagt tilstede, men noe av det viktigste er antagelig Halos
- fire ekstra kanaler. Et såkalt low-pass filter på 20 hz, en ekstra utgang slik at prosessoren kan konfigureres til å ha en stereo-sub, og to "frie" kanaler der du selv kan hente signal fra hvilken som helst av de øvrige kanalene, og om ønskelig bearbeide disse med egen tidsforsinkelse og LP-/HP-filtrering.
Leveres med to fjernkontroller og en mikrofon

Både C1 & C2 leveres med to fjernkontroller, den ene er av typen programmerbar & avansert, mens den andre er en enklere versjon til daglig bruk. Du får også en mikrofon.
For deg som pleier å få pustevansker når du skal stille inn anlegget, er dette en god nyhet:
Via mikrofonen stiller nemlig prosessoren seg automatisk inn, slik at du får et best mulig lydbilde tilpasset dine høyttaleres plassering og din egen sitteposisjon.
Kilder:
- Jørgensen TechNews Norge
- Audiophile.no
- NCMS.no