- Vil stimulere boligmarkedet

Se hvem som får bolighjelp fra Kristin.

Foto: Kristina Picard
Foto: Kristina Picard Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

I dag la Regjeringen frem sin tiltakspakke for hvordan de skal få Norge på økonomisk rett kjøl i 2009.

Hjelper de yngste

I krisepakken er det særlig to tiltak som retter seg spesifikt mot boligmarkedet, og det vil komme de yngste - og økonomisk svakeste - til gode. Regjeringen skal bevilge 250 millioner kroner til 1.500 nye utleieboliger, og Husbankens låneramme økes med 2 millioner kroner.

- Det jeg har registrert er at man øker Husbankens låneramme med 2 milliarder. Det vil kunne føre til at etterspørselen fra yngre mennesker kan øke noe, sier Kjell Seneset, sjeføkonom i Prognosesenteret til DinSide.

Men effekten vil dessverre være kortvarig, tror økonomen.

- Det vil virke prisdrivende, men kun for en liten periode.

For dersom dette fører til økt produksjon av nye boliger, vil det på litt lengre sikt føre til mindre press på markedet, og føre til en mindre økning av boligprisene, eventuelt en større nedgang, tror Senneset.

- Men på kort sikt vil nok startlånstilskuddet bidra til prisøkning, eller lavere prisnedgang, om du vil.

Hvor mye er boligen din verdt? Sjekk med vår boligtakstkalkulator

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer