Intel legger ned stor innsats for å lage mer og mer strømsparende prosessorer, men har kun i liten grad markert seg på nettbrett-fronten de siste årene. Det kommer sannsynligvis til å endre seg dramatisk i tiden som kommer, og spesielt med lanseringen av nettbrettvennlige Windows 8 til neste år.
Tidlig ute
Men allerede nå kan vi få en forsmak på hva vi har i vente, med lanseringen av Dell Latitude ST. Dette Windows 7-baserte nettbrettet har nemlig fått en spesialsydd Intel Atom-prosessor, Z670.
Dette er en enkelkjerneprosessor som kjører på 1,5 GHz, og skal ifølge Softpedia være spesielt strømgjerrig. Windows 7 er nemlig relativt tungdrevet i forhold til operativsystemer som er skreddersydd for nettbrett, noe vi fikk erfare i vår test av Acer Iconia Tab W500 - som riktignok benyttet en prosessor fra AMD.
Noe helt annet
Men Dell Latitude ST skal være annerledes, og kan blant annet skilte med batterilevetid på 8 timer, ifølge produsenten. Den er utstyrt med 2 GB RAM, og kan leveres med SSD på inntil 128 GB.
Skjermen måler 10,1 tommer, og er multiberøringsfølsom. Du finner for øvrig kamera både på for- og bakside, samt USB-port, SD-kortleser og HDMI-utgang.
Målgruppen er i første rekke bedriftsmarkedet. Nettbrettet kommer i salg rundt 1. november, men vi har foreløpig ikke sett noen norske priser.
Dell har laget en video som demonstrerer bruk og funksjonalitet: