Selvbetjente kasser har blitt et vanlig syn i norske butikker, men skal du kjøpe varer med aldersgrenser, må du i dag vente på at en av butikkens ansatte bekrefter at du er gammel nok.
Gjetter alderen
I England testes det nå ut et system som gjør at også denne prosessen blir automatisert.
Det er det tyske firmaet Yoti som har utviklet systemet, der et kamera - dersom kunden tillater det - gjetter alderen på vedkommende, skriver blant annet BBC.
Dersom systemet mener personen er under 25 år, må man vise legitimasjon til en av de ansatte.
Selskapet understreker at det ikke er snakk om ansiktsgjenkjenning, og at systemet ikke kan knytte ansiktet opp til en identitet. Bildene vil heller ikke bli lagret, ifølge produsenten.
Det skal kunne gjette alder med en nøyaktighet på pluss minus to år for de over 20, mens nøyaktigheten ligger på ett og et halvt år for dem mellom 16 og 20.
Ifølge BBC er algoritmen trent opp på 125 000 ansikter i alderen 6 til 60 år. Du kan prøve en forenklet variant av løsningen her.
Utfordringer
Det var butikkjeden Aldi som først tok i bruk systemet i en av sine butikker i Greenwich sør for London, skriver inews.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger