DAB-radio

Er DAB+ virkelig dårligere enn FM?

Vi testet lyden i proffe omgivelser hos NRK.

KONTROLLERTE FORHOLD: Vi testet lyden av digitalradio i DAB-løvens hule - hos selveste NRK.
KONTROLLERTE FORHOLD: Vi testet lyden av digitalradio i DAB-løvens hule - hos selveste NRK. Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

DAB+ diskuteres heftig nå som FM-slukkingen nærmer seg. Motstanderne har en rekke argumenter mot det nye, digitale radiosystemet. Ett av dem er lydkvaliteteten.

Men er det virkleig slik at at DAB/DAB+ låter så mye dårligere enn gode, gamle FM?

Et besøk hos NRK måtte til for å få sjansen til lytting under kontrollerte forhold. Vi fikk hjelp av Bjørn Aarseth, overingeniør og lydansvarlig hos NRK.

Ulike kvalitetsnivåer

På Marienlyst fikk vi et antall radioprogrammer og noen lydsnutter presentert i et fikst, lite dataprogram.

Slik kunne vi hele tiden klikke oss tilbake til referansen, som var i CD-kvalitet, og deretter veksle mellom de ulike lydformatene som brukes i DAB-systemet.

For her er det forskjeller. Noen kanaler sender med såkalt høy bitrate (se forklaring i boks under dette avsnittet), andre sender på lavere kvalitetsnivå.

Det er mange som hevder at FM-sendingene i seg selv er bedre lydmessig enn DAB/DAB+. Men slik er det faktisk ikke i utgangspunktet. Bjørn Aarseth påpekte overfor oss før vi startet lydtesten at det samme signalet går ut fra NRK både for FM og DAB+.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer