Nettleksikonet Wikipedia har allerede oppnådd status som et av internettets underverker. Her er det nemlig et fullstendig åpent og gratis leksikon på nettet, og ser du en feil er det bare å rette den opp selv.
Det er det svært mange som gjør, og i løpet av fire år har wikipedia blitt til verdens største leksikon - målt i både antall artikler, og lengden på disse.
Verdens største leksikon
Til nå er nettsiden oppe i over 472.000 artikler, som får Microsofts Encarta-nettsider til å blekne i sammenligning. Der ligger bare 4.500 artikler åpne, mens Caplex skryter av å ha flere enn 65 000 korte artikler på sine nettsider.
På den internasjonale utgaven er det over 16 000 redaktører, som stadig oppdaterer og raffinerer de mange artiklene - sammen med flere millioner daglige brukere. Dermed er det ikke sagt at det er verdens beste leksikon, siden det ikke følger de etablerte reglene for leksikonproduksjon. Disse sier at det er de fremste ekspertene i sitt felt som skal redigere artiklene, i stedet for hundretusenvis individer som ofte har oppstykkede kunnskaper.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger