I disse dager kommer den sjette Mission: Impossible-filmen, Fallout, ut på Blu-ray, og i den forbindelse har hovedrolleinnehaver Tom Cruise en bønn til alle som har planer om å se filmen hjemme.
Budskapet er det samme som det skaperne av TV-serien Stranger Things hadde i fjor høst – nemlig at du skrur av bildeutjevningsfunksjoner på TV-en.

Ny strømmetjeneste vil erstatte TV-pakken din
Såpeopera-effekt
Som regel har disse funksjonene ordet «motion» i navnet og fungerer ved at TV-en selv setter inn bilder i videoen mellom de som er der fra før (såkalt interpolering), for å jevne ut hakkingen man ellers får.
De fleste Hollywood-filmer skytes med 24 bilder per sekund, mens såpeoperaer typisk skytes på 50 eller 60. Når TV-en så setter inn ekstra bilder gjør det at filmene får mer glidende bevegelser enn det som var tenkt, og at de derfor ikke fremstår slik skaperne lagde filmen.
Som regel aktivert som standard
Cruise virker oppgitt over at de fleste TV-produsenter har slike funksjoner aktivert som standard, og at man som regel må igjennom kronglete menyer for å slå dem av.
Oppfordringen i videoen han og Fallout-regissør Christopher McQuarrie har lagt ut på Twitter, er å søke etter «Turn off motion smoothing [navn på tv-produsent]» og finne oppskriften på hvordan du gjør det.
Dette er noe du typisk finner i bildeinnstillingene på TV-en, gjerne under menyvalg som MotionFlow (Sony), TruMotion (LG), Clear Motion (Philips), Motion Plus (Samsung), Image Motion (Panasonic) eller lignende.
Verdt å merke seg er at slike funksjoner er ekstra smarte å slå av hvis du kobler til en spillkonsoll, siden du får en større forsinkelse i bildet enn om du har slått dem av. Mange TV-er har en spill-innstilling der den slags er slått av.
Hva med deg? Har du slike motion-funksjoner aktivert, eller slår du dem av når du ser film?
