Nytt lys i nano-tunellen

Her er det snakk om mye lys og ingen varme, det nærmer seg for optisk databehandling

Publisert
Sist oppdatert

Selv om silisium-teknikkene klarer å klemme inn stadig flere baner på mindre plass, så ser de ledende brikkeprodusentene for seg at det neste stadiet innebærer at man går over til lys i stedet for strøm som signalbærer. Men lys er ikke så enkelt å håndtere, og en teknologi som kunne kombinere de eksisterende silisium-teknikkene med kontroll av lys jobbes det intenst med.

På dette nivået bruker man nanoteknologi, og bygger med de minste objektene vi kan håndtere.

Et problem med lys er at det stråler i alle retninger fra lyskilden, og at det utvikles varme i prosessen. For å kunne bruke lys til informasjonsbehandling må man også kunne styre intensiteten og bølgelengden.

Det er på disse områdene at forskere hos IBM nå har gjort et gjennombrudd.

LEN - Light Emitting Nanotube

IBM har nå utviklet en løsning som kombinerer en nanorør-basert FET-transistor med to speil inne i et hulrom i brikken, fylt med en dielektrisk komponent. Plasseringen av speilene i forhold til nanorøret og hulrommet gjør det mulig å styre lyset slik at man oppnår ønsket bølgelengde og intensitet.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer