Windows 10 har nettopp fått en massiv oppdatering, kalt Fall Creators Update. Oppdateringen inneholder en rekke feilrettinger og forbedringer, flere apper har blitt fornyet - deriblant Windows 10 sin egen sikkerhetsløsning, Windows Defender.
Fullverdig sikkerhetspakke
Programmet har fått en solid overhaling, og bør etter vår mening gjøre det enda mindre aktuelt å betale for en sikkerhetspakke fra tredjepart.
Vår klare oppfatning er at hvis du tar deg tid til å gå gjennom innstillingene i Defender og baker inn litt sunn fornuft når du åpner eposter og surfer på nettet, har du en god nok sikkerhetspakke - uten å betale en krone.
Trygg mot løsepengevirus
En av de største truslene på nett de siste par årene, har vært såkalte løsepengevirus, eller «ransomware», som er den internasjonale betegnelsen. Dette er uhumske programmer som angriper PC-en og gjør verdifulle brukerfiler (bilder, dokumenter, videoer og andre personlige filer) uleselige.

Dette gratisprogrammet fikser noe som burde vært på plass i Windows 10
For å gjøre dem leselig igjen, forlanger programmet at du betaler penger til bakmenn, ofte i bitcoins eller annen usporbar valuta.
I Fall Creators Update har Windows Defender fått innebygd vaksine mot slik uønsket aktivitet. En ny funksjon kan rett og slett nekte ukjente og potensielt farlige programmer tilgang til mappene som inneholder brukerfilene dine, og dermed eliminere faren for at innholdet blir uleselig.
Slik aktiverer du funksjonen
Av en eller annen grunn har Microsoft valgt å deaktivere denne funksjonen som standard. Det betyr at du selv må aktivere den. Det er heldigvis enkelt.
#1: Høyreklikk på Defender-ikonet (skjoldet) i systemstatusfeltet på oppgavelinjen, og velg Åpne:

#2: I boksen som dukker opp klikker du på Virus og trusselbeskyttelse:

#3: Klikk på Innstillinger for virus- og trusselbeskyttelse:

#4: Bla det ned til seksjonen Kontrollert mappetilgang og skyv bryteren til På-posisjon:

Hva er det egentlig som skjer?
Når du har skrudd på Kontrollert mappetilgang, vil de personlige mappene Dokumenter, Bilder, Videoer, Musikk, Skrivebord og Favoritter - samt de tilsvarende fellesmappene, bli immune mot angrep.
Du kan i tillegg legge til dine egne mapper ved å klikke på Beskyttede mapper og Legg til en beskyttet mappe.
Godkjente apper og programmer vil derimot få tilgang. Microsoft har en egen liste over apper og programmer som er «vennligsinnede», og du vil derfor neppe oppleve problemer etter at du har aktivert funksjonen.
Hvis du likevel skulle oppleve at ditt favorittprogram ikke får tilgang til å åpne og behandle filer i de aktuelle mappene, kan du trykke på Tillat en app gjennom Kontrollert mappetilgang og Legg til en tillatt app.
