Vanvittig vekst

PC-salget fortsetter å vokse, og analytikere tror det ikke vil avta med det første.

PC-VEKST: PC-salget fortsetter å vokse. I årets første kvartal var Lenovo den største produsenten. Foto: Martin Kynningsrud Størbu
PC-VEKST: PC-salget fortsetter å vokse. I årets første kvartal var Lenovo den største produsenten. Foto: Martin Kynningsrud Størbu Vis mer
Publisert

Etter en nedadgående kurve de seneste årene, har PC-salget for alvor gått opp det siste året. I fjor slo markedet tilbake og det ser ut til at trenden fortsetter inn i det nye året, ifølge ferske tall fra analyseselskapet IDC.

Mye av årsaken til at PC-salget vokser, er coronapandemien som gjør at flere enn normalt jobber på hjemmekontor og velger å oppgradere utstyret på hjemmebane.

– Etterspørselen fra fjoråret fortsetter inn i det nye året og mer etterspørsel brakt videre av pandemien, bidrar til å øke volumet. Samtidig fortsetter markedet å slite med tilbakeslag grunnet mangler (i komponenter, journ. anm.) og logistikkutfordringer, som har bidratt til å øke den gjennomsnittlige salgsprisen, uttaler Jitesh Ubrani, forskningsleder for Mobile Device Trackers i IDC, i forbindelse med fremlegging av tallene.

Økning på 55 prosent

Ifølge tallene til IDC opplevde PC-markedet en vekst på 55 prosent i årets første kvartal sammenliknet med tilsvarende periode i fjor.

IDC anslår at det ble leverte 83,9 millioner PC-er i verden i løpet av årets tre første måneder, mot 54,1 millioner i 2020. Det er en betydelig økning.

Størst er Lenovo med 20,4 millioner PC-leveranser, en økning på 59,1 prosent, med HP hakk i hæl. HP økte PC-leveransene med 64,1 prosent til 19,2 millioner.

De to selskapene som kunne vise til høyest vekst, ifølge tallene til IDC, var Apple og Acer. IDC estimerer at Apple hadde en økning på 111,5 prosent fra første kvartal i 2020 og leverte 6,7 millioner PC-er, mens Acer økte med 73,5 prosent til 5,8 millioner.

Topp 5-selskaper PC-leveranser, markedsandel og vekst

Selskap1. kvartal 2021Markedsandel1. kvartal 2020MarkedsandelVekst
1. Lenovo20,40124.3%12,82623.7%59.1%
2. HP Inc.19,23722.9%11,72221.7%64.1%
3. Dell Technologies12,94615.4%10,49519.4%23.4%
4. Apple6,6928.0%3,1645.8%111.5%
5. Acer Group5,8377.0%3,3646.2%73.5%
Andre18,86822.5%12,55223.2%50.3%
Totalt83,981100.0%54,123100.0%55.2%

Kilde: IDC

Forventer ytterligere vekst

Så er spørsmålet om den gode trenden for PC-produsentene kommer til å vare i tiden fremover og når pandemien er over og folk går tilbake til normalen. IDC tror at det er stor sjanse for at det vil skje og at vi kan se en økning de 2–3 neste årene.

– Det er ingen tvil om at etterslepet for PC-er var betydelig da vi gikk inn i 2021 [...] Vi tror det har vært en fundamental endring for PC-en, som vil resultere i en mer positiv utsikt for årene som kommer. Alle tre segmenter, bedrift, utdanning og forbruker, opplever en etterspørsel vi ikke forventet, uansett hvor mange land som starter sin «gjenåpningsprosess», uttaler Ryan Reith, visepresident i WorldWide Mobile Trackers-avdelingen i IDC, men legger til at mangel på komponenter vil fortsette å være et tema i store deler av 2021.

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer