Fra og med mandag er en rekke engangsprodukter av plast blitt forbudt i Wales.
Forbudet inkluderer blant annet sugerør, tallerkener, kopper, bestikk og sugerør som bare kan brukes én gang, skriver walisiske myndigheter på sine nettsider.

Advarer om skadelige stoffer
Også kopper og takeaway-beholdere laget av skumplast blir forbudt.
Myndighetene håper at grepet blir et av de første stegene i retning mot et totalforbud av engangsprodukter av plast, melder Sky News.
Vekk med plastposer og våtservietter
I fase to, som walisiske myndigheter kaller det, vil det innen 2026 trolig komme et forbud mot engangsplastposer og lokk laget av polystyren.
De vurderer også å innføre forbud mot våtservietter som inneholder plast.
«Den walisiske regjeringen ønsker å forby engangsplastproduktene nevnt ovenfor, da de ofte forsøpler våre parker, gater, hav og strender. Det har alle gjenbrukbare eller ikke-plastiske alternativer», opplyser de.
De kaller forbudet for en «mulighet for folk i Wales til å tenke seg om i dagliglivet».
«Plastpest»
Julie James er klimaendringsminister i Wales.
- Hvis folk gjenbruker, resirkulerer og reparerer mer enn tidligere, vil det bidra til å skape en grønnere framtid for kommende generasjoner, sier hun.
Klimapolitisk talsperson for det walisiske partiet Plaid Cymru, Delyth Jewell, ønsker forbudet velkomment - men sier at ting må skje raskt.
- Vi må gå enda lenger og raskere for å kvitte oss med plastpesten som forurenser landsbygda, hav og strender, sier hun til Sky News.

Fulgte etter
I juni 2022 ble Skottland det første britiske landet som la ned forbud mot engangsprodukter laget av plast.
1. oktober i år fulgte England etter.
Her til lands ble det forbudt å omsette engangsplastprodukter i 2021.
I Norge er det ikke lov til å omsette produkter som er helt eller delvis laget av plast og er beregnet på engangsbruk, som bestikk, tallerkener, bomullspinner, sugerør, ballongpinner og rørepinner til drikkevarer.