Uvær i vente

Ikke gjør dette i lyn- og tordenvær

Koble fra elektriske apparater, ikke lad mobilen og ikke bad – verken ute eller inne.

LYN- OG TORDENVÆR: Dette bør du gjøre for å sikre elektronikken i boligen når det lyner og tordner. Video: Embla Hjort-Larsen / DBTV. Foto: NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Den første sommermåneden starter med et brak. I hvert fall på Sør- og Østlandet, melder Yr på Twitter.

– Onsdag ettermiddag og kveld er det fare for spredte regnbyger med lyn og torden. Faren for lyn og torden vil avta utover kvelden. Det vil være store lokale forskjeller i intensitet, skriver Yr, og kommer med følgende anbefalinger:

  • koble fra elektriske apparater
  • tilpass farten etter kjøreforholdene
  • søk ly
  • unngå åpne sletter og store trær
  • ikke svøm eller bade

Kan ta skade

Elektroniske apparater kan faktisk bli skadet uten at lynet slår direkte ned hos deg, forklarer Sintef. Nedslag i overordnet strømnett kan nemlig lage såkalte overspenninger som følger strømnettet inn til boligen din.

Det er ikke farlig å se TV når det lyner, men elektronikken i fjernsynet er sårbar, og selv om det er trygt å bruke mobiltelefonen i tordenværet, bør den være frakoblet laderen.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer