Da norske forbrukermyndigheter testet håndsåper tidligere i år, fant de problematiske innholdsstoffer i over halvparten av 48 såper.
Nå har det svenske forbrukermagasinet Testfakta har testet dusjsåper for barn.
Kun fire av 16 såper som er testet, får godkjent. Og hele fire av såpene får stryk.
Barnesåpen Frost fra Lindex er verst:
Testen avslører at den inneholder flere problematiske, potensielt helseskadelige stoffer.
Dette har de funnet
I testen fra Testfakta har et uavhengig laboratorium gransket innholdsstoffene i varedeklarasjonen og vurdert dem opp mot ulike risikovurderinger, blant annet EUs klassifiseringssystem for kjemiske produkter.
Ettersom dette er produkter for barn i badesituasjon, har de også vurdert produktene etter hvorvidt de er giftige ved fortæring, eller inntak via munnen.
I Frost dusjgele for barn fra Lindex, har de funnet et UV-filter som er klassifisert som et allergen, i tillegg til parfyme, antatt skadelige konserveringsmidler og propylparaben - som er mye omdiskutert og som store deler av kosmetikkbransjen har faset ut.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger