Denne sommeren vil trolig de fleste nordmenn feriere i Norge, noe som betyr at det blir ekstra mange båter på sjøen. Sjøfartsdirektoratet tror flere vil ta i bruk fritidsbåtene sine i år, eller gå til innkjøp av nye båter.
– Da er det viktig at det er mulig å tilegne seg nødvendig teoretisk kompetanse, sier seksjonssjef for fritidsfartøy i Sjøfartsdirektoratet, Petter Andre Søreng, i en pressemelding.
Videoovervåket hjemme-test
Hvert år går 25.000 personer opp til eksamen i båtførerprøven.
På grunn av koronasituasjonen og stengte teststeder kan båtførerprøven nå tas som videoovervåket test hjemmefra.
– Målet er at de som har forberedt seg til å ta prøven, skal få fullføre, sier Søreng.
For å sikre at det ikke jukses på prøven, blir denne tatt opp slik at testlederen kan spole tilbake og se gjennom i etterkant.
Den nettbaserte testen er et tilbud i første omgang ut juni måned. Dersom det blir mulig å gjennomføre testen ved fysisk oppmøte før juli, vil den nettbaserte løsningen være et parallelt tilbud i denne perioden.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger