Sebramusling i Norge:

På lista over verdens 100 verste

Kan gjøre stor skade - nå advares akvarie-eiere.

LANGT FRA USKYLDIG: Miljødirektoratet frykter nå at sebramuslingen får fotfeste i norsk natur. Foto: Privat
LANGT FRA USKYLDIG: Miljødirektoratet frykter nå at sebramuslingen får fotfeste i norsk natur. Foto: Privat Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Sebramuslingen ser kanskje ganske uskyldig ut på bildet, men kan forvolde stor skade for sine omgivelser.

– Den står på Verdens naturvernunions liste over de 100 verste fremmede artene i verden , og er noe vi absolutt ikke vil ha ut i naturen vår, sier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet, i en pressemelding. 

Observert i Norge

Nå slår Miljødirektoratet alarm etter at sebramuslingen er observert i minst ett norsk akvarium her til lands.

Ifølge direktoratet er dette en art som kan spres gjennom mosekuler, som har vært til salgs også i norske nettbutikker.

Mosekulen består av grønnalgen Aegagropila linnaei, og er forbudt å innføre til Norge uten spesiell tillatelse fra Miljødirektoratet. Det er i slike kuler sebramuslingen kan være blindpassasjer. Sebramuslingen er allerede observert i Sverige, og basert på et bilde fra en norsk akvarie-eier, har både svenske og norske eksperter slått fast at det sannsynligvis er en sebramusling som er avbildet.

– Selv om det ikke er tillatt å innføre disse kulene fritt til Norge skjer dette likevel, trolig på grunn av manglende kjennskap til regelverket, sier miljødirektør Ellen Hambro.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer