Refses: - Flere mangler

Kafeen måtte ta grep etter Mattilsynets kontroll.

FUNN: Mattilsynet fant blant annet dette under en av arbeidsbenkene. Foto: Mattilsynet
FUNN: Mattilsynet fant blant annet dette under en av arbeidsbenkene. Foto: Mattilsynet Vis mer
Publisert

Godt Brød på Torgbygget i Nydalen har flere ting å følge opp etter at Mattilsynet var besøk. I tilsynsresultatet opplyses det om en rekke mangler.

Besøket resulterte i at Godt Brød Nydalen fikk utdelt en strekmunn av Mattilsynet, som sendte ut et forhåndsvarsel om å rette opp i manglene.

- Det ble observert gamle matrester og funnet gulbrune flekker fra flueekskrementer og fluer inne på lokalet, står det i forhåndsvarselet som DinSide har fått tilgang til.

Nordre Aker Budstikke omtalte saken først.

Flere mangler

Godt Brød fikk flere krav etter inspeksjonen til Mattilsynet.

- Dere må gjennomføre tiltak for sikre at lokalene der det oppbevares og håndteres næringsmidler beskyttes mot forurensning og hindrer skadedyr.

- Dere må sikre at lett bedervelige næringsmidler blir oppbevart ved tilfredsstillende lave temperaturer. Når kjøletemperaturen er angitt i merkingen eller i nasjonale retningslinjer, skal denne temperaturen overholdes, står det videre.

SKITTENT: Godt Brød måtte ta en vask under arbeidsbenken. Foto: Mattilsynet
SKITTENT: Godt Brød måtte ta en vask under arbeidsbenken. Foto: Mattilsynet Vis mer

Det var følgende avvik som resulterte i at Godt Brød Nydalen fikk utdelt en strekmunn.

  • Mangler ved interne styrings- og kontrollrutiner for å sikre trygge matvarer.
  • Mangler ved hygienisk standard på lokaler, innredning eller utstyr.
  • Mangler ved rutiner for å hindre at skadedyr tar seg inn i lokalene.
  • Mangler ved rutiner for å sikre at mat oppbevares ved tilstrekkelig lav temperatur.
  • Mangler ved hygienisk standard på lokaler, innredning eller utstyr.

Rettet opp

Tre dager Mattilsynets første kontroll, ble det publisert et nytt tilsynsresultat der strekmunnen hadde blitt omgjort til et smilefjes.

- Mattilsynet har kontrollert etterlevelsen av sentrale krav i matlovgivningen. Resultatene baserer seg på observasjonene som ble gjort og de opplysningene vi fikk under inspeksjonen, skriver Mattilsynet.

Godt Brød har ikke svart på DinSides henvendelser, men kommer med følgende kommentar til Nordre Aker Budstikke:

- Det er ikke noe vi tar lett på, smilefjes skal være en selvfølge hos oss. Vi satte alle kluter til - og fikk rettet opp i avvik, forteller daglig leder Anna Søreng Sandnes til avisa.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer