Strømmetjenesten lanseres i april og vil inneholde rundt 200 norske og internasjonale spillefilmer for voksne og barn, skriver NRK.
– Hvis ditt bibliotek er med i ordningen, trenger du bare internett og lånekort. Så kan du låne filmen i 48 timer, sier daglig leder Anders Koppang-Grønn i Norgesfilm.
Deichman i Oslo, biblioteket for nye stor-Stavanger og Lindesnes bibliotek har foreløpig signert avtale med strømmetjenesten «Filmoteket». Bibliotekene i Bergen og Kristiansand vurderer å følge etter.

Priskutt på TV2 Sumo
Bibliotekene betaler 25 kroner per film som lånes til dem som har film- og musikkrettighetene.
Hva innhold gjelder, vil du finne Oscar-vinnere, nye filmer, gamle klassikere og selvsagt mange filmer som er basert på bøker, skriver NRK. Dog er enkelte filmer utelatt. Overfor NRK forteller Koppang-Grønn at bibliotektjenesten ikke vil bestå av actionfilmer eller filmer med sterke volds- og sexskildringer.
– Vi skal ikke konkurrere med Netflix og andre store kommersielle aktører, men være et supplement. Tjenesten må reflektere bibliotekenes mandat. Det skal være kvalitetsfilm som kan nå et bredt publikum, sier han.
Filmoteket blir tilgjengelig på PC (macOS og Windows), mobil og nettbrett.
