Denne uka iverksetter utrykningspolitiet (UP) den andre aksjonsuka i den årlige «Aksjon Grønne Veger». Det melder de selv på sosiale medier.
Hensikten med kontrolluka er å øke kontrollvirksomheten på europaveiene og riksveiene, for å redusere antallet drepte og hardt skadde i trafikken i løpet av juni, juli og august. Hovedfokuset er på fart, rus og oppmerksomhet i trafikken.
- Denne uka prioriterer vi hovedveiene, fordi ulykkesbelastningen der er tre ganger så stor som på kommune- og fylkesveiene, sier assisterende UP-sjef Roar Skjelbred Larsen til Dinside.
- Vi varsler om aksjonen for å få mer oppmerksomhet om at de fleste alvorlige ulykker er knyttet til fart, rus og uoppmerksomhet i trafikken og at det erfaringsmessig er i sommermånedene det er flest alvorlige ulykker knyttet til dette, forklarer han.
Prioriterer egen liste
I utgangspunktet kan du regne med å kunne se UP-patruljer hvor som helst i Norge, men UP har selv offentliggjort sin prioriterte liste. Sammen med de store utfartsveiene består den av 93 veier, de ser på som viktige.
- Har dere satt ut masse ekstra folk?
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger