Avgiftssjokk

Eiere av elbiler må forberede seg på at det kan bli tusenvis av kroner dyrere i året å bruke bilen.

NY AVGIFT: Fra 2029 kan det bli innført en ny avgift som også vil gjelde elbileiere. Foto: Heiko Junge / NTB
NY AVGIFT: Fra 2029 kan det bli innført en ny avgift som også vil gjelde elbileiere. Foto: Heiko Junge / NTB Vis mer
Publisert

Fra 2029 kan det bli innført en veibruksavgift som vil skaffe staten store inntekter, skriver Bergens Tidende.

I løpet av få år vil den dra inn 11 milliarder kroner fra norske bileiere, ifølge en utredning gjennomført på oppdrag fra Finansdepartementet.

Vei- og skatteutrederne mener det bør koste 29 øre å kjøre en kilometer med elbil. Bileiere som kjører 12.000 kilometer i året må dermed ut med 4350 kroner med moms.

I dag betaler eiere av bensin- og dieselbiler 2,92 kroner per liter diesel og 4,70 kroner per liter bensin i veibruksavgift.

Men en stadig større andel elbiler på veiene har redusert inntektene kraftig. Mens staten dro inn nær 13 milliarder i veibruksavgift i fjor, er prognosen at dette vil falle til under tre milliarder om noen år.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer