Snart kommer tredje generasjon av VW Touareg til Norge. Ifølge importøren bil det bli en helt nyutviklet modell, fullspekket med innovativ teknologi.
Det skjer ting hos VW hos dagen. Mange nye og oppgraderte biler er lansert eller på vei, som VW Arteon og I.D.-bilene.
Mens andre - som bobla - er på vei helt ut, igjen.
De to første generasjonene har siden 2002 solgt om lag én million eksemplarer verden over - først og fremst på vårt kontinent, i Russland og i Kina.

Vi ble ikke skuffet av VWs tusenkunstner
Og på grunna av det voksende SUV-markedet i Østen og Kina som VWs største enkeltmarked, har tyskerne valgt å legge verdenslanseringen til Beijing og bilmessa der i slutten av april.
Norges-importøren lover imidlertid at bilen skal komme hit til landet allerede denne sommeren.
- VWs flaggskip
Touareg er Volkswagens største modell og den får et uttrykksfullt design, dynamiske kjøreegenskaper og blir full av innovative innovasjoner, ifølge Volkswagen selv.
- Vi fikk muligheten til å implementere vår ideelle visjon av en stor, eksklusiv SUV fra Volkswagen - en svært moderne og elegant SUV som utstråler kvalitet og som klart viser at den er merkets flaggskip, skryter leder for Volkswagens design, Klaus Bischoff.
Ifølge selskapet skal en rekke innovative førerassistent-systemer sørge for maksimal sikkerhet og komfort. Touareg vil bli lansert med et av de største infotainment-systemene i sin klasse, med navnet «Innovision Cockpit». Dette systemet skal sørge for at bilen alltid er «på nett».
Volkswagen melder også om nye assistanse-, fører- og komfortsystemer i den nye bilen - blant annet «night vision», halvautomatisert kjøring og utvidet bruk av informasjon i head up-displayet.
VW viser fram disse høydepunktene hos nye Touareg
- «Innovision Cockpit»: Digitale instrumenter og infotainment-skjerm, som sammen danner en stor digital skjerm.
- «Night Vision» og «IQ.Light»: Termisk kamera som bidrar til å synliggjøre mennesker og dyr i mørket, og som reduserer risikoen for ulykker.
- Tilkoblet teknologi: Komfort-, assistanse- og kjøredynamiske systemer sørger for høyere nivå av sikkerhet og ytelser.
- Vektreduksjon på 106 kilo, grunnet bruk av høyere andel aluminium.
- Bagasjeromsvolum på 810 liter.
- Fire-hjulsstyring og «active roll compensation».
- Nye førerassistanse-systemer som «Night Vision» og «Front Cross Traffic Assist».
- Nye massasjeseter som tilvalg.
- Drivlinjen blir helt ny, med mulighet for luftfjæring og firehjulsstyring, som skal sikrer en sikker og dynamisk kjøreopplevelse.
Nytt infotainment-system
Med Touareg får «Innovision Cockpit» sin ilddåp, og det skal bli spennende å se hvordan det heldigitaliserte systemet fungerer i praksis.
De to digitale instrumentene «Digital Cockpit» (12 tommer) og «Discover Premium» (15 tommer) former sammen én digital skjerm, hvor det knapt er brytere.

Visste du dette om de «norske» europaveiene?
Systemet tilrettelegger for høy grad av personlige innstillinger og skal ifølge produsenten svært enkelt å betjene med håndbevegelses-styring. Skjermen på 15 tommer skal ha de fleste betjeninger via selve skjermen.
Mobiltelefoner kan lades via induktiv lading og App Connect skal gjøre det enkelt å koble til smarttelefoner for brukervennlighet og sikkerhet.
Poenget med «Innovision Cockpit» skal være som en smarttelefon, som kan brukerinnstilles til å bli sjåførens egen.

100 kilo lettere
Nye Touareg produseres på den såkalte MLB-plattformen til Volkswagen.
Den er både noe breiere, litt lavere og litt lenger enn sin forgjenger. Den er nå 4,9 meter lang (+77mm), 2 meter brei (+44mm) og 1,7 meter høy (-7mm).
Ifølge Volkswagen bidrar dimensjonene positivt på den innvendige plassen.
Dimensjoner - nye VW Touareg
Blant annet har bagasjeromsvolumet økt med hele 113 liter fra forrige generasjon, til 810 liter i den nye bilen.
Bilen er dessuten 100 kilo lettere, mens den kan trekke tilhengere på opptil 3,5 tonn.
To motoralternativ først
Som nevnt skal bilen komme til Norge til sommeren. Først som to 3-liters V6 TDI-dieselmotorer - enten med 231 hestekrefter eller 286 hester.
Startprisen skal ifølge Volkswagen Norge bli på godt under 900.000 kroner.
Prisliste og åpning for bestilling kommer senere denne våren.
Naturlige konkurrenter vil være biler som Mercedes-Benz M-klasse, BMW X5, Range Rover og Volvo XC90.
