Vi nærmer oss en ny påske med coronapandemi i landet, og mange legger om planene de tradisjonelt har hatt i påskeferier.
– Dessverre er store utfartsdager forbundet med mange trafikkulykker og påsken er ikke et unntak, sier kommunikasjonssjef Ingrid Trømborg i Trygg Trafikk i en pressemelding.
I fjor mistet tre personer livet i påsketrafikken, det samme som året før.
– Vi ber om at alle som beveger seg i trafikken tar det med ro og viser hensyn til alle andre som også er på veiene, sier Trømborg.
Stiller forberedt
Overfor Dinside sier Nils Karbø, avdelingsdirektør i Statens vegvesen, at det er vanskelig å spå om det blir mye eller lite trafikk på veiene rundt påske, men at det kan se ut som det nærmer seg en normal høytid.
– Vi er i hvert fall forberedt på alle situasjoner og skal håndtere det som måtte komme.
Vanligvis er det fredag før påske samt tirsdag og onsdag i påskeuka som er de travleste utfartsdagene, og det kan også være mye trafikk på veiene de dagene i år, selv om Statens vegvesen har sett andre tendenser under corona.
– Vi har sett at folk reiser tidligere og benytter hyttekontor, og på den måten har trafikken spredt seg utover påskeuka, forteller Karbø.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger