Promillekjøring 2021

Fyllekjøringen har økt

I fjor var det rekordår for fyllekjøring - og 2021 ligger an til å bli enda verre.

FYLL RULLE: Tall viser at fyllekjøringen har økt med tre prosent i 2021 - fra rekordåret 2020. Foto: Gorm Kallestad / NTB
FYLL RULLE: Tall viser at fyllekjøringen har økt med tre prosent i 2021 - fra rekordåret 2020. Foto: Gorm Kallestad / NTB Vis mer
Publisert

2020 var et rekordår for fyllekjøring, og 2021 ligger an til å bli verre. Det skriver MA - Rusfri Trafikk i en pressemelding:

  • I april ble 779 personer anmeldt for ruskjøring.
  • Hittil i år har 3197 personer blåst til rødt.
  • Sammenlignet med rekordåret 2020, er det en økning på tre prosent.

Generalsekretær i MA - Rusfri Trafikk, Elisabeth Fjellvang Kristoffersen forteller at hun ikke liker det hun ser.

REKORDÅR: Generalsekretær i MA - Rusfri Trafikk, Elisabeth Fjellvang Kristoffersen. Foto: UP
REKORDÅR: Generalsekretær i MA - Rusfri Trafikk, Elisabeth Fjellvang Kristoffersen. Foto: UP Vis mer

- Ruskjøringstallene er litt som boligprisene - de bare stiger og stiger, og det er svært bekymringsverdig. Er du mellom 18 og 24 år og kjører med promille på 0,5, øker sannsynligheten for å bli drept med 900 ganger. Det viser hvor livsfarlig fyllekjøring faktisk er. Det er ikke noe å bagatellisere.

Øst politidistrikt har flest anmendelser

Kristoffersen mener at dødstallene i trafikken hadde vært langt høyere om det ikke var for politiet.

- Heldigvis har vi verdens beste utrykningspoliti. Hadde det ikke vært for dem, ville dødstallene i trafikken vært betydelig høyere. Det er vanskelig å konkurrere med fyllekjørere til enhver tid - derfor er det avgjørende at publikum tipser, forteller Kristoffersen.

136 personer ble anmeldt for kjøring i ruspåvirket tilstand i Øst politidistrikt i april, noe som tilsvarer en økning på 35 prosent sammenlignet med april i fjor.

Så langt i år har 565 personer blitt anmeldt for ruskjøring i distriktet. Det er en økning på 30 prosent i forhold til samme tid i 2020.

Ingen andre distrikter har anmeldt like mange saker for ruskjøring som Øst politidistrikt.

- Jeg tror ikke at folk er verre i øst enn andre steder. Årsaken til at flere anmeldes, er nok at det bor flest folk i distriktet, samt et offensivt UP, sier Kristoffersen.

Oversikt over fyllekjøringer for første kvartal

PolitidistrikterJanuarFebruarMarsApril
201 Oslo politidistrikt827310481
202 Øst politidistrikt145141143136
203 Innlandet politidistrikt54556059
204 Sør-Øst politidistrikt147124133111
205 Agder politidistrikt44535160
206 Sør-Vest politidistrikt85819283
207 Vest politidistrikt63425265
208 Møre og Romsdal politidistrikt34243326
209 Trøndelag politidistrikt59699671
210 Nordland politidistrikt36433940
211 Troms politidistrikt29272626
212 Finnmark politidistrikt14263821
62 Sysselmannen på Svalbard1
Totalsum792758868779

Oversikt over fyllekjøring i de ulike politidistriktene. Kilde: UP

Unge voksne er verst

Aldersgruppen som blåste til rødt flest ganger i løpet av april, var de mellom 25 og 34 år - 229 av 779 personer i den gruppa kjørte med over lovlig verdi.

- Vi ser igjen at førere med hele livet foran seg har dårligst holdninger. Det er ikke unikt at disse skiller seg negativt ut. Totalt sett i år er det ovennevnte aldersgruppe som anmeldes hyppigst. Tall fra politiets tilstandsanalyse viser også at ni av ti anmeldte fyllekjørere er menn, forteller Kristoffersen.

Straff ved ruspåvirket kjøring

Tidligere i år skrev vi i Dinside om overtredelser i trafikken du kan havne i fengsel for.

Ved ruspåvirket kjøring er utgangspunktet i Vegtrafikkloven paragraf 31 at det idømmes fengselsstraff når du har minimum 1,2 i promille eller 0,6 milligram per liter luft ved blåsing, såkalt utåndingsprøve.

Fengselsstraffen blir da på minst 14 dager ubetinget fengsel. 0,5 til 1,2 i promille gir kun betinget fengselsdom - altså at du slipper å sone.

Fyllekjøring

%BotFengselInndragelse førerkort
0,0 - 0,2---
0,2 - 0,51½ mnd. lønnVanligvis ikkeNormalt ikke (maks ett år)
0,5 - 1,21½ mnd. lønnBetinget fengselMinst ett år
1,2 <1½ mnd. lønnUbetinget fengsel2 - 5 år

For en normal person vil det kreve et jevnt inntak av flere alkoholenheter på få timer for å nå en promille på 1,2. I Norge er promillegrensa for å kjøre bil på 0,2 promille.

Resten av overtredelsen som kan gi deg fengsel kan du lese om her:

Vi bryr oss om ditt personvern

dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer