Norske elbiler til Ukraina

Har skutt i været

Gamle elbiler går i hopetall til krigsherjede Ukraina.

POPULÆRT: Brukte elbiler fra Norge ender opp i Ukraina. Foto: Gorm Kallestad/NTB
POPULÆRT: Brukte elbiler fra Norge ender opp i Ukraina. Foto: Gorm Kallestad/NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Eksporten av brukte biler fra Norge har skutt i været.

I løpet av det siste halvåret har eksporten av brukte biler økt med hele 476 prosent, melder bransjenettstedet Bilnytt, som viser til tall fra SSB.

Drivstoffmangel

Ifølge tall nettstedet har hentet inn har Ukraina ligget på toppen av lista siden 2020, men mens antallet det året var på totalt 95 biler ligger det etter første halvår i år på hele 353 enheter.

Totalt ble det eksportert 1204 biler fra Norge i løpet av første halvår i år. For samme periode i fjor var tallet 209.

Grunnen til at mange norske elbiler havner i Ukraina, skal være drivstoffmangelen i landet, skriver elbilnettstedet Recharge.

At de heller ikke er berørt av avgifter og moms, gjør at de kommer svært heldig ut prismessig i utlandet.

Problemer

Krigen i Ukraina har skapt problemer for mange virksomheter, også produksjonen av biler. Tilgang på deler har gjort at flere produsenter måtte stanse produksjonen i perioder.

Dette kombinert med høy etterspørsel etter nye biler, gjør blant annet at Volkswagen-konsernet i våres meldte at de var utsolgt for nye biler for i år.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer