BYD er en av de mest spennende kinesiske bilprodusentene og har en kraftig vekst - fra 180.000 produserte biler i 2008 økte tallet til 400.000 i 2009 og produsenten stiler mot 750.000 eksemplarer i inneværende år. Denne produsenten har til og med fått sitt agentur i Norge. Selskapet ledes av den dynamiske , og stjerneinvestoren Warren Buffett skapte blest om selskapet da han gikk inn i dets kapital i 2008.
BYD står forresten for "Build Your Dreams"...
Batteriprodusent
Det spesielle med BYD er at deres hovedgeskjeft opprinnelig er batteriproduksjon og de er en av verdens største i den sektoren. Det faller derfor naturlig for dem å utvikle sin bilproduksjon i retning av del- eller hel-elektrifisering. De har introdusert en ladbar hybridbil basert på en klassisk bensindrevet bil, som heter F3 DM. Denne bilen fremstår ikke designmessig som særlig moderne og presenteres da også av selskapet som en løsning i en overgangsfase. Overgang til hva? Til den rene elbilen, selvfølgelig.
Skikkelig familiebil
Og det er elbil som gjelder på bilutstillingen i Detroit som holdes i disse dager. Det er to år siden modellen E6 ble vist som konseptbil; nå er den introdusert som produksjonsklar og den ser mer tidsriktig ut enn F3-modellen samtidig som den er større og kan fylle rollen som femseters familiebil.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger