Her er fartsverstingene!

Disse betalte over 466 millioner kroner i fartsbøter i fjor.

Her er fartsverstingene!
Publisert
Sist oppdatert

Er du mann, mellom 40 og 49 år, og fra Østfold eller Vestfold, kan du skilte med at du er i den gruppen som fikk aller flest fartsbøter i 2008. Alene stod menn for nesten 75 prosent av alle fartsbøter som ble gitt i fjor - noe som summerer seg opp til svimlende 466 millioner kroner.

Også menn fra Aust-Agder, Vest-Agder og Hordaland er blant de hyppigste i fartsbotstatistikken fra Statens Innkrevingssentral.

Faren øker ved 30

Fra fylte 30 år, øker faren for at du skal bli tatt i fartskontroll. Eller kanskje man kan si det slik at farten øker. Helt sikkert er det at statistikken viser at fra du er 25 til du er 30 år, øker sjansen for at du får fartsbot med fem prosent.

Videre øker den enda mer når du blir 40, ettersom det er færre mennesker som er i 40-årene enn i 30-årene. Allikevel er antallet fartsbøter for 40-åringer høyere enn for 30-åringer. Folk i 40-årene får 16 prosent av alle fartsbøtene som blir gitt.

Både før 30-årene og etter 40-årene synker fartsbotsstatistikken.

De 217.150 fartsbøtene i 2008 fordelte seg med 144.056 fra ATK og 73.094 etter manuell kontroll av politiet.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer