DS er et relativt ferskt bilmerke i Norge og er kort fortalt premium-avleggeren fra PSA-konsernet, som opprinnelig ble lansert som påkostede Citroën-modeller. Nå er de imidlertid på markedet med helt egne modeller, og bortsett fra elbilen DS3 Crossback e-Tense er den større DS7 Crossback den som er best tilpasset det norske markedet.
Elektrisk offensiv
Det er tydelig at DS skal være en spydspiss for elektrifisering for PSA og det er allerede en god stund siden vi testkjørte den helelektriske, kompakte DS3 Crossback e-Tense.
Batteribilen, som skal ha en rekkevidde på 32 mil og koster fra 312.000 kroner, kommer også i salg i Norge i år.


Snart kommer Volvo med «billig-hybrid»
300 hestekrefter
Men her er altså storebror, DS7 Crossback e-Tense 4x4, en ladbar hybrid utstyrt med en bensinmotor som yter 200 hestekrefter, en elektrisk motor foran med 110 hestekrefter og en tilsvarende elektrisk motor bak.
Til sammen utgjør dette en samlet systemeffekt på 300 hestekrefter, siden bensin- og elmotorene ikke når maks effekt på samme turtall (sterkt forenklet).
Bilen er utstyrt med en ny 8-trinns automatgirkasse og firehjulsdrift, takket være elmotoren bak. Men produsenten presiserer at drift på alle fire hjul alltid er tilgjengelig, uansett batteristatus.
DS 7 Crossback E-Tense 4x4 skal klare 0 til 100-sprinten på 6,5 sekunder og den ladbare hybriden har et oppgitt forbruk på 0,22 liter per mil og 49 g CO2 per kilometer.

Mye standardutstyr
Prisen blir 570.000 kroner for en godt utstyrt bil. DS 7 Crossback E-Tense 4x4 kommer nemlig kun til Norge med høyeste utstyrsnivå. Det vil si Grand Chic, noe som betyr at behovet for tilvalg blir minimalt.

TEST: Spennende ny elbil - uten lang venteliste
Standardutstyret innbefatter blant annet navigasjon, skinninteriør med elektrisk justerbare seter (interiøret «inspirasjon Rivoli»), full LED hovedlys, DS Scan Suspension (demperne justerer seg etter forholdene, ved hjelp av et kamera som «leser» veien foran bilen), 19-tommers felger, siste generasjon safety brake, adaptiv cruise control med selvkjøring nivå 2 og ladekabler - én til lading i vanlig kontakt og én type 2, for lading fra ladeboks.
Bagasjerommet har samme volum som i den konvensjonelle varianten, 555 liter. DS 7 Crossback E-Tense 4x4 kan utstyres med hengerfeste, presiserer importøren.

Fem mil på strøm (WLTP)
Den elektriske rekkevidden er offisielt 58 kilometer målt etter den nye og strengere WLTP-normen. Batteriet har en kapasitet på 13,2 kWt.
Ladetidene er oppgitt til følgende:
- 8 timer med standard kontakt (1,7 kW, 8A)
- 1 time og 45 minutter med veggboks (6.6 kW, 32A)

Fornyet, ladbar VW Passat med lengre rekkevidde
Hos Bertel O. Steen, den norske importøren av DS, ser de frem til å få den nye ladbare SUV-en på plass. I en pressemelding uttaler Thomas Christensen, direktør for DS Automobiles Norge:
- Vi gleder oss til å starte salget av DS 7 Crossback E-Tense 4x4, en spennende bil i premiumsegmentet. Vi har fått til en konkurransedyktig pris, og vi mener at en ladbar SUV med firehjulsdrift er en interessant bil for det norske markedet.
De første bilene ankommer Norge i løpet av fjerde kvartal i år.
