Ser vi på den norske registreringsstatistikken for de to-tre siste åra, er det store og relativt dyre elbiler fra blant andre Audi og Tesla som har dominert. Nå kommer turen til de små, rimelige bilene.
Volkswagen, Renault, Toyota, Skoda, Audi og mange andre, jobber nå med å få nye, små elektriske biler på veien.
Sjefen for VW Group, Herbert Diess slår fast at «våre små elektriske biler er godt underveis»:

Disse bilene går lengst i kulda
- Det er fortsatt en utfordring for oss at de store bilene er mer lønnsomme, men nå er det rett tid å komme med de små elbilene, sa Dies på en pressekonferanse tidligere i år.

Pris 200 000-250 000 kroner
I september sa sjefen for Volkswagen, Ralf Brandstaetter, at de jobber med å tilpasse plattformen, som blant annet VW ID. 3 bygges på, til disse småbilene. Kutt i kostnadene er helt nødvendig for å nå målet om at de nye bilene skal kunne prises et sted fra 20 000 til 25 000 euro. I norske kroner vi det si mellom 200 000 og 250 000 kroner. Det betyr at disse bilene er langt unna å måtte betale moms i Norge.
30-40 mil rekkevidde
Både Skoda og Cupra som er en del av VW-gruppen, har sine småbiler på gang. Spanske Cupa fikk nylig grønt lys for investeringer på rundt 100 milliarder kroner for å utvikle både biler og batterier. Det er med andre ord snakk om enorme investeringer. Med disse pengene skal det også brukes på de små bilene fra VW.

Vinner begge konkurranser
Størrelsen på bilene blir rett over fire meter. Til sammenlikning er for eksempel Peugeot e-208 4,05 meter lang.
Cupra-sjefen sier at deres bil får en rekkevidde på over 40 mil med den største batteripakken. Flere av de andre fabrikkene som jobber med små elbiler har antydet en rekkevidde på mellom 30 og 40 mil.
Unik Skoda

Skodas lille elbil blir trolig den billigste av de tre småbilene fra VW-gruppen. Den skal bygges på den samme plattformen som VWs ID. Life.
Det betyr en rekkevidde på rundt 400 kilometer og forhjulstrekk. I en kommentar har Skoda-sjef Thomas Schafer uttalt at deres bil vil se helt annerledes ut enn bilen til VW – mulig med likhet til Vision X på bildet.
Det er kjent at Skoda har søkt beskyttelse for navnet Elroq. Trolig blir ikke den minste elbilen til Skoda lansert før etter VW ID. Life i 2025. Før dette tror mange at Skoda vil komme med en elbil som er omtrent like stor som dagens VW ID.3.
VW ID. Life – eller ID. 2

Da VW viste fram konseptbilen, hadde den navnet ID. Life. Om det endelige navnet blir ID. 2, slik det bør på en bil som er i klassen under ID. 3, vet vi ikke.
Bilen blir omtrent like stor som dagens Polo – det vi si rundt fire meter. VW tenker seg en pris mellom 20 000 og 25 000 euro.
Den får trolig et batteri på rundt 57 kWt, som skal holde til en rekkevidde på 400 kilometer. Elmotoren, som yter 231 hester, skal også være flyttet til fronten av bilen. Ikke bak som på ID.3.
Toyotas neste elbil

Det som Toyota foreløpig kaller Small Crossover, er en liten bil som blir en mellomting mellom en SUV og en vanlig personbil. Med denne tar Toyota kampen opp mot blant annet Peugeot e-208. Ifølge Toyota skal den bli svært effektiv, med et forbruk på bare 1,25 kWt per mil.
Vi trodde i utgangspunktet at bilen skulle lanseres allerede neste år. De siste ukene har imidlertid Toyota kjørt en offensiv mot media med konseptbilen bZ Compact SUV. Det kan betyr at denne kommer først og at vi må vente på Small Crossover til 2024.
Renault 5 Electric

Renault har blitt nostalgiske og sett på en gammel bestselger når de lager sin neste elbil. Den er kraftig inspirert av Renault 5, som ble lansert i 1972.
Rundt 1980 var den en av de mest solgte bilene i verden. Den nye elbilen vises etter planen fram offentlig om ett år. Det betyr at utseendet allerede er spikret og sikkert ikke veldig forskjellig fra det du ser på dette bildet. Som du også kan se blir bilen litt større enn gamle modell 5.
Nissan Micra blir elektrisk

Etter introduksjonen av Ariya nå i høst, blir Nissans neste elektriske elbil en etterfølger til dagens Micra. Den skal bygges i Frankrike på en helt ny plattform som også Renaults nye lille elbil, inspirert av gamle Renault 5, skal bruke.
Denne plattformen har plass til et batteri som vil gi en rekkevidde på opp til 40 mil. I tillegg skal den ifølge Nissan redusere kostnadene for bilene med 33 prosent sammenliknet med dagens Renault Zoe. Elektriske Micra kommer på veien om to år.
Cupra UrbanRebel

Cupras nye elbil, som foreløpig har fått navnet UrbanRebel, kan bli en av de tøffeste, små elbilene. Konseptbilen på bildet ser ut til å være nesten produksjonsklar.
Cupra-sjef Wayne Griffith sier at bilen vil får en rekkevidde på 44 mil med den største batteripakken. En motor på 100 kW/136 hester, sørger for framdriften. Denne bilen kommer neppe før om et par år.