Du trenger ikke å være spesielt bilinteressert for å ha fått med deg at det finnes en bilmodell som heter Prius. Bilen har fått enorm mediedekning opp gjennom årene - og ikke uten grunn. Prius er nemlig en helt spesiell bil. Både bilen og motorteknologien har vunnet en lang rekke priser og mange av verdens motorjournalister, inklusive DinSides, har omtalt bilen i positive ordelag. Dette gjelder ikke minst den tredje generasjonen, som kom i fjor høst.
Elsket - og hatet?
Hver gang vi skriver noe om Prius, så dukker det opp negative og tildels hatske innlegg under artiklene, som kritiserer bilen for det meste, ikke minst dens utseende.
Flertallet av befolkningen har nok imidlertid positive assosiasjoner knyttet til Prius, som både kan skilte med svært lavt forbruk og CO2-utslipp, svært lave partikkel- og nitrogenoksid-utslipp (NOx) og mulighet for ren elektrisk drift.
100.000 på to år

Det tok imidlertid en stund før Prius-salget tok av, i hvert fall i Europa. Bilen ble lansert i Europa først i 2000 (i Japan i 1997) og Toyota måtte vente helt til mai 2008 før 100.000-barrieren ble brutt. Siden den gang har det imidlertid tatt av, og for noen dager siden ble Prius nummer 200.000 solgt i Europa.
Drøye 6.200 av disse har endt opp med norske kjennetegn.
2 millioner
Men det er ikke først og fremst i Europa Prius har gjort suksess. Europeiske bilkjøpere har faktisk kun kjøpt 10 prosent av Prius-produksjonen. Til sammen er det på verdensbasis solgt 2 millioner eksemplarer av bilen.
Flere hybrider på vei
Prius-suksessen, som nok har hatt svært positiv betydning for Toyotas image, har ansporet Toyota til en ambisjon om å tilby alle sine europeiske modeller i hybridvarianter tidlig på 2020-tallet. Førstemann ut blir Toyota Auris Hybrid, som kommer i salg her i landet neste måned.
Les også: