Norges mest solgte biler 2020

Revolusjonerende salg

Aldri før har en premiumbil blitt Norges mest solgte bil - inntil elbil-året 2020!

BESTSELGER: Premium-elbilen Audi e-tron er Norges mest solgte bilmodell. Foto: Øystein B. Fossum
BESTSELGER: Premium-elbilen Audi e-tron er Norges mest solgte bilmodell. Foto: Øystein B. Fossum Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

2020 var året da elbilene tok enda et steg mot fullstendig herredømme i Norge.

Totalt ble det registrert 141 412 nye biler i Norge i løpet av året. Det er nesten 1000 færre enn i 2019 og en fortsettelse i den årlige nedgangen siden 2017, da det ble registrert 158 650 nye biler - 17 238 flere enn nå.

Nybilregistreringer i Norge - fire siste år

År 2017 2018 2019 2020
Reg158 650147 929142 377141 412

Kilde: OFV

Elbildominans

Men det er som nevnt elbilene som tar markedsandeler. For første gang i historien er andelen solgte elbiler på over 50 prosent, nærmere bestemt 54,3, med hele 76 789 nybilregistreringer.

Det er over 16 000 flere enn i 2019 og langt over dobbelt så mange som i 2017.

Og slik det har sett ut gjennom hele året var det til slutt Audi e-tron som stakk av med seieren. Hele 9227 eksemplarer av den helelektriske premium-SUV-en ble nyregistrert i løpet av kalenderåret. Aldri har det blitt registrert så mange av en premiumbil på bare ett år her til lands.

Audi setter også ny rekord som merke, med å passere 10 000-grensa for første gang i historien. Salget endte til slutt på 10 262 biler.

Mest solgte biler i Norge etter drivstoff

# Drivstoff 2020 Andel
1.Batteri76 78954,3 %
2.Ladbar hybrid28 90520,4 %
3.Hybrid12 2318,6 %
4.Diesel12 1628,6 %
5.Bensin11 3058,0 %
6.Hydrogen15-
7.Gass5-
Totalt141 412100 %

Kilde: OFV

Elbilsalget i Norge - siste fem årene

2016 2017 2018 2019 2020
24 22233 02546 09260 31676 789

Kilde: OFV

Tesla med kjempejafs

Volkswagen ble imidlertid det suverent mest solgte bilmerket (19 273). Planen var også å vinne kampen om mest solgte modell også, men forsinkelser på den nye elbilen VW ID.3 gjorde at leveringene ikke kom i gang før mot slutten av året.

Likevel greide elbilfavoritten å karre seg til en tredjeplass på modellista, med 7754 registreringer. Disse registreringene overtok for den utgående elbilen VW e-Golf, som likevel presterte 5221 registreringer på en femteplass.

TOK ET JAFFS: Tesla Model 3 hadde et ekstremt høyt registreringstall i desember 2020. Foto: Øystein B. Fossum
TOK ET JAFFS: Tesla Model 3 hadde et ekstremt høyt registreringstall i desember 2020. Foto: Øystein B. Fossum Vis mer

Den som studerer statistikken litt ser at Tesla tok et enormt jafs på konkurrentene i desember. Det er knyttet til amerikanernes store globale mål om å nå 500 000 leverte biler i løpet av året og at de pælmer på med biler ved kvartalsslutt (mars, juni, september og desember).

Målet ble nådd, og dette gjorde at Tesla Model 3 mer enn doblet antall registrerte biler i Norge, på bare én måned - fra 3538 til hele 7770 nybilregistreringer.

Dette er Venom F5 – Hennesseys flunkende nye hyperbil fra USA – en bil som lager noe så inni granskauen med lyd. Video: Hennessey. Klipp: Embla Hjort-Larsen. Vis mer

Mest solgte bilmodell i Norge

# Modell 2020 Des
1.Audi e-tron9227454
2.Tesla Model 377704232
3.VW ID.377542303
4.Nissan Leaf5221692
5.VW Golf506871
6.Hyundai Kona5029367
7.Toyota Rav44412638
8.MG ZS3720358
9.Mercedes-Benz EQC3614426
10.Mitsubishi Outlander3258115
Totalt141 41220 574

Kilde: OFV

«KINABIL»: MG ZS nådde en åttendeplass i registreringsstatitikken. Foto: Øystein B. Fossum
«KINABIL»: MG ZS nådde en åttendeplass i registreringsstatitikken. Foto: Øystein B. Fossum Vis mer

Røkla

Verdt å merke seg er også at en såkalt kinabil for første gang har karret seg inn på den totale topp 10-lista. På åttendeplass nådde SUV-en MG ZS en åttendeplass med et salg på 3720 eksemplarer i løpet av året.

Årets ferske statistikk fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV) viser dessuten at det nest mest solgte segmentet er ladbare hybrider med 28 905 solgte biler. Her er det hovedsaklig nye Toyota Rav4 og Mitsubishi Outlander som utmerker seg. De to modellene er for øvrig de eneste ikke elbilene på topp 10-lista i 2020.

Ikke-ladbare hybrider stjeler så vidt tredjeplassen, med 12 231 registreringer. Deretter kommer endelig diesel- (12 162) og bensinbilene (11 305).

Mest solgte bilmerke i Norge

# Merke 2020 Des
1.Volkswagen19 2732825
2.Toyota12 8821382
3.Audi10 269531
4.BMW96251603
5.Volvo94121956
6.Tesla87374423
7.Mercedes-Benz7808846
8.Hyundai7627564
9.Skoda7204806
10.Nissan6059718
Totalt141 41220 574

Kilde: OFV

Vi bryr oss om ditt personvern

dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer