Det var Romerikes Blad som først omtalte det som oppstod da bøtesatsene på veien økte fra og med 1. mars.
Den kraftigste økningen var på ulovlig bruk av mobiltelefon i bil. Før 1. mars kostet denne overtredelsen 5000 kroner, mens den ble jekket opp til 7450 kroner fra denne datoen.
– Den kraftige økningen for mobilbruk kommer fordi man ikke er fornøyde med etterlevelsen av denne bestemmelsen siden forrige økning. Derfor er det nå et ønske om å skru til såpass hardt at det blir avskrekkende nok til at forbudet etterleves, sa UP-sjef Knut Smedsrud da DinSide skrev om økningen tidligere i mars.
Oppdatering
UP skriver i dag i stor grad ut forelegg med en app (digitalt forenklet forelegg). Denne appen ble tatt i bruk fra og med 2019.
Men da appen skulle oppdateres med nye satser, tok det imidlertid sin tid.
– Fra 1. mars tok det cirka ti dager før vi fikk oppdatert bøtesatsene i forenklet forelegg-appen, forteller UP-sjefen til DinSide.
På spørsmål om man ikke kunne benytte seg av den gamle løsningen for å gi riktig sats, sier Smedsrud at de heller valgte å beholde gammel sats både på app og papir, slik at alle ble behandlet likt.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger