De seneste årene har pålegg på tube blitt mer og mer vanlig. Kanskje ikke så rart: For tubemat er praktisk, det veier mindre når du skal bære det hjem, det griser mindre, og er enklere å oppbevare.
Likevel bør du kanskje tenke deg godt om neste gang du stapper handlekurven full av tuber, for du må betale en ganske stiv ekstrapris.
Fire ganger prisen
For å undersøke prisen på tubemat kontra vanlige pakker, bokser eller glass, tok vi en handlerunde hos Rimi og Kiwi. I handlekurven hadde vi sjokoladepålegg, syltetøy, majones, remulade, smøreost og makrell - alle de tingene vi fant både på tube og i "vanlig" innpakning.
Handlekurven hos Kiwi kostet 144,10 kroner for de vanlige produktene, og 229,50 kroner for tubene. Dermed betaler du i snitt 59 prosent mer for tubene enn for de andre produktene.
KLIKK HER FOR Å SE HELE HANDLEKURVEN HOS KIWI.
Handlekurven hos Rimi kostet 151,15 kroner for de vanlige produktene, og 256,87 kroner for tubene. Du betaler i snitt 70 prosent mer for tubene.
KLIKK HER FOR Å SE HELE HANDLEKURVEN HOS RIMI.Dette er altså snittpriser, men ser man på enkeltprodukter, er forskjellene enorme. For eksempel må du betale 34,91 kroner for 500 gram Sjokade sjokoladepålegg hos Rimi - når du kjøper den på tube. Er det greit å kjøpe pålegget på boks, betaler du bare 9,40. Du betaler med andre ord 271 prosent mer for tuben enn for boksen.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger