Tipping er for de aller-aller fleste et stort tapsprosjekt. Faktum er at vi har tapt mer på pengespill, enn vi har tapt i fond.
Statistisk taper vi 50 øre hver gang vi satser en krone, likevel fortsetter vi å altså å spille som gale.
Tallenes klare tale
I følge Norsk Tipping ble det i 2002 spilt for 9,7 milliarder kroner i løpet av 2002. Det er en økning på hele 13 prosent fra 2001 og betyr at mer enn to millioner nordmenn spiller på et av Norsk Tippings spill hver eneste uke.
Lotto er det klart mest populære spillet, og hadde alene en omsetning på 3,6 milliarder kroner
Hva er vinnersjansene i Lotto?
Spiller du en lottorekke, er sjansen 1 til 5.379.616 for å vinne 1. premien altså å få 7 rette.
Vi er med andre ord sikre tapere. Drømmen om den store premien driver oss likevel til å satse penger.
Ifølge Norsk Tipping er premieandelen for langt de fleste spill på 50 prosent. Det betyr at for hver gang du satser en krone, skal du i teorien få ut 50 øre i premie. For Oddsen er premieandelene litt høyere, mellom 60 og 72 prosent.
Hva er vinnertallene?
Statistisk sett skal lottotallene bli trukket ut like mange ganger. Siden 1986 har det likevel vist seg å være forskjell på hvor mange ganger de ulike hovedtallene i Lotto har blitt trukket.
Hva går pengene til?
Norsk Tipping er 100 prosent eid av Kulturdepartementet. Og våre tapte penger skal derfor gå til gode formål. Tippemidlene, som de heter, går til forskning, idrett, kultur og helse og rehabilitering.
I tillegg går det noen penger direkte i statskassen (bla. synlig gjennom idrettsanlegg som har blitt bygget). I 2002 fikk statskassen faktisk 1,7 milliarder i tippeinntekter.
Husk likevel at Norsk Tipping bare har 40 prosent av spillmarkedet i Norge.