Forbrukerrådet:

Advarer mot svindyrt lån

Ikea-kunder tilbudt rente på nesten 34 prosent.

DYRT: Det kan bli kostbart her om du ikke betaler med en gang. Foto: NTB
DYRT: Det kan bli kostbart her om du ikke betaler med en gang. Foto: NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Det er NRK som etter en handletur på Ikea melder om at kjedens egen bank, Ikano tar nesten 34 prosent renter dersom man vil betale i overkant av 5000 kroner over ni måneder.

Fagdirektør i Jorge Jensen i Forbrukerrådet advarer mot slike avtaler.

- Dette er dyr gjeld, og den gjelden vi skal betale først hvis vi allerede har den. Hvis vi ikke har den, skal vi unngå den, sier han til statskanalen.

Ikea forklarer at svært få av deres kunder benytter seg av tilbudet om å betale mindre beløp i månedlige avdrag, og at de tilbyr ulike former for betalingsløsninger, og sier at de ikke vil oppfordre noen til å ta opp lån for å handle hos dem.

De legger til at lån til varekjøp, er vanligere på større ting, som for eksempel kjøkken, der renta også er betydelig lavere, skriver NRK

Mer om

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer