Folkehelseinstituttet (FHI) slo E.coli-alarm i går. Ett barn, fra Eid i Sogn og Fjordande, har mistet livet som følge av infeksjon.
Hvor er bakteriesmitten størst?
Fra før av er det registrert to dødsfall av EHEC-infeksjon i Norge.
Det ene barnet omkom i 2004, det andre i 2006. Begge dødsfall skyldtes HUS - hemolytisk-uremisk syndrom - en alvorlig nyresykdom, som hos barn oftest skyldes EHEC-bakterier
EHEC - enterohemorragiske E.coli-bakterier overføres vanligvis via næringsmidler, men kan også smitte via vann eller ved direkte kontakt med dyr.
Les mer om dette på www.fhi.no (ekstern lenke).
Disse mattabbene bør du unngå
Nasjonalt sykdomsutbrudd
Den samme E.coli-bakterien er dessuten funnet hos tre andre barn som er blitt syke hittil i år, ett i Tromsø og et søskenpar i Malvik.
Alle de smittede barna er under ti år. De ble syke i løpet av de første månedene i år, det siste av dem i mars.
Folkehelseinstituttet behandler nå disse tilfellene som et nasjonalt sykdomsutbrudd, og mistenker smitte via matvarer.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger