Dette koster 140.000

Betaler dyrt for å minske magesekken.

''Anne'' veier 98 kilo og skal utføre fedmeoperasjon for å blir slankere. Foto: Per Ervland/Allerinternett
''Anne'' veier 98 kilo og skal utføre fedmeoperasjon for å blir slankere. Foto: Per Ervland/Allerinternett Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

ews

- Jeg har vært på konstant slankekur siden jeg var liten, og det har gått opp og ned hele livet, sier hun til DinSide Helse.

Småbarnsmoren på 37 år er motivert nå som hun skal opereres med gastrisk bypass-metoden. Hun håper hun kan bli som ''alle andre''.

Vil se normal ut

- Jeg har ingen drømmer om å bli en sylfide, men jeg bare ønsker å se normal ut og ikke så svær som nå, sier hun.

I Norge har alle med sykelig overvekt - BMI over 35/40 - krav på behandling, men ikke nødvendigvis kirurgi. Alle helseregioner har bygget opp tilbud som omfatter kuropphold med kostomlegging, fysisk aktivitet, mental trening mm. Noen sender også pasienter til slankefarmer i utlandet.

Mål din egen BMI her

- Jeg veier for lite til å få offentlig støtte, og måtte ha ventet til min BMI var oppe i 40 før jeg kunne blitt operert på et statlig sykehus. Da ville helsen min blitt ytterligere redusert og jeg må vente opptil to år, sier ''Anne''.

Tallet for 2007 var 1061 inngrep og i år gjøres det i underkant av 1500 inngrep hvor Aleris står for ca 450 av dem.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer