Idag betaler du enten tidstakst eller kilometertakst for en drosjetur. Tidstaksten slår inn når bilen kjører svært sakte, ellers gjelder kilometertaksten. Konkurransetilsynet vil nå at du alltid skal betale begge deler, både tidstakst og kilometertakst. Og hvordan kan nå dette være et fremskritt?
Hvor mange trafikklys er det?
Idag er det nærmest umulig på forhånd å vite hvor dyr en drosjetur vil være. DinSide har riktignok laget en drosjekalkulator for Oslo, som gjør visse enkle forutsetninger om gjennomsnittlig tidsforbruk, hastighet og stopp til forskjellige tider av døgnet. Den gir et bra anslag for drosjekostnaden, men nøyaktig kan det ikke bli. Da måtte vi visst hvor mange trafikklys det var på strekningen og hvilke av dem som sto på rødt når du passerte. Vi måtte vite hvor tett trafikken var, hvor mange fotjengere som hadde tenkt seg over gaten, hvor mange utrykningskjøretøyer som ville forbi og hvor mange som hadde motorstopp i rundkjøringene.
Vi måtte også visst hvor langt drosjen beveget seg mens den gikk på tidstakst, for denne distansen måtte vi jo trekke fra totaldistansen for å finne kilometertaksten.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger