Det tragiske dødsfallet i Sverige skjedde etter fire ukers bruk av legemiddelet Diane. 20-åringen fikk plutselig alvorlige pustevanskeligheter og døde på vei til sykehuset. Kvinnen brukte medikamentet som behandling mot mye kviser i ansiktet.
Alltid en risikoDiane er kjent for å kunne redusere problemer med kviser. Pillene er derfor populære blant mange unge piker som vil kvitte seg med kviser i huden. I Norge og Sverige er medikamentet ikke tillatt solgt som prevensjon, men foreskrives kun som behandling mot alvorlig akne.
Hormonpreparater som Diane inneholder østrogen som innebærer en høyere risiko for blodpropp hos unge kvinner. De fleste leger mener derimot at risikoen er såpass liten at det allikevel er forsvarlig å skrive ut slike midler.
Obduksjonen av den svenske jenta viste at dødsårsaken høyt sannsynlig var flere blodpropper som ble funnet i lungene. Saken er nå rapportert inn til det svenske sosialdepartementet som har ansvaret for å behandle denne typen dødsfall etter bruk av medisiner.
Få alvorlige tilfelle- Diane har vært på markedet i Norge siden 1988 og selges til 12-13.000 norske kvinner hvert år. De siste fire årene har vi registrert tre tilfelle av alvorlige bivirkninger som kan ha sammenheng med medikamentet. Et av disse tilfellene er et dødsfall, forteller produktsjef Hjørdis Jølsum ved legemiddelformaet Schering som selger Diane i Norge.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger