Det følger jo med litt risiko når man leier ut en leilighet. Kommer leietaker til å betale husleie, og betale den i tide? Kommer leietaker til å behandler leiligheten ordentlig?
Sikrer seg med depositum
Det er vanlig at utleier sikrer seg mot dette ved å kreve at leietaker betaler et depositum på noen månedsleier. Det kan avtales inntil seks månedsleier som depositum. Depositumet settes på en spesiell depositumkonto: Pengene er leietakers, og rentene tilfaller ham eller henne. Men hverken leietaker eller utleier kan i utgangspunktet heve penger fra kontoen alene.
Det er vanlig i Norge å kreve tre måneders depositum. Det er også tre måneder som er vanlig oppsigelsesfrist, slik at en huseier burde kunne kaste ut en leietaker som slutter å betale husleie og likevel slippe fra det nesten uten tap.
Utleier skal dekke kostnadene
Det er i følge loven utleieren som skal dekke kostnadene med å opprette depositumkonto. Utleieren kan også bestemme hvilken bank kontoen skal opprettes i.
Det er vårt inntrykk at leietaker og utleier ofte avtaler at de skal dele kostnadene ved depositumkonto, men dette er det altså ikke anledning til om man tolker loven strengt. Utleier skal betale alt. Det kan bli en liten smell. Om du ikke er kunde i Nordea fra før, koster det 2.000 kroner å opprette depositumkonto i banken!
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger