Tirsdag meldte Lånekassen at de setter ned både flytende og fast rentene igjen, fra 1. september, slik at rentesatsene ser slik ut nå:
Dette er første gang noensinne at fastrenta med ti års bindingstid er under to prosent.
- Rentesatsen har aldri vært lavere for lån med bindingstid på fem og ti år, sier administrerende direktør Nina Schanke Funnemark i Lånekassen, om de historiske tallene.
Alle Lånekassens kunder får automatisk flytende rente, så de som ønsker å binde renten fra 1. september, må gi studielånsbanken beskjed innen 17. august.
Én grunn til å binde renta
Med disse lave fastrente, er det nok mange med studielån som lurer på om de nå skal binde renta. Er det lurt?
Forbrukerøkonom Silje Sandmæl i DNB understreker at hovedargumentet som bør legges til grunn for å binde studielånsrenta, er at du behøver forutsigbarheten ei slik rente innebærer.
Binder du renta på studielånet, er det én mindre bekymring hvis renten skulle gå opp, ifølge henne, men:
- Du bør ikke binde renta for at det skal lønne seg, sier Sandmæl til Dinside.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger