Reiserestriksjoner, lavere renter på gjeld og generelt mindre å bruke penger på, har ført til at en god del av oss har fått romsligere økonomi under pandemien.
- Mange har fått bedre råd den siste tiden, med færre muligheter til å bruke penger på grunn av restriksjoner i forbindelse med coronaviruset. I tillegg har de som har boliglån fått lavere utgifter hver måned, sier forbrukerøkonom Cecilie Tvetenstrand i Storebrand til Dinside.
Mer sparepenger
Også DNB ser at kunder som ikke er eller har vært rammet av permisjon, har lagt seg opp penger under corona, ifølge kommunikasjonsrådgiver Vidar Korsberg Dalsbø.
Nordea ser, i likhet med de to andre bankene, at volum på sparekonto har økt gjennom pandemien sammenlignet med tidligere, for eksempel har penger på brukskonto økt med 11 prosent i forhold til ett år tilbake i tid.
- Dette vitner om at mange har mer likviditet nå enn tidligere, noe som enten kan gå til økt forbruk, sparing eller nedbetaling av gjeld, sier kommunikasjonsdirektør Christian Steffensen til Dinside.
Noen flere betaler mer på lånet
DNB ser ikke store forandringer blant sine kunder når det gjelder andelen som betaler ekstra på boliglånet nå, men de kan se en liten økning.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger