Stiftelsen Elektronikkbransjens fagblad, med samme navn, har hvert år siden 2004 kåret «Årets julegave».
Selv om også pressen er med i juryen, er kåringen slettes ikke fri for kommersielle interesser, og viser først og fremst hvilke produkter bransjen selv ønsker at nordmenn skal kjøpe.
Så har bransjen fått det som de vil? Har deres julegaveforslag faktisk slått an?
Dinside har sjekka årets julegaver fra 2004 til 2010, for å se hvordan de klarte seg.
LES OGSÅ: Her er hva vi mener er årets beste julegaver i 2015
2004: MP3-spillere
Det første året vant MP3-spilleren. Og ansvarlig redaktør Stian Sønsteng gjorde sitt beste med å forklare konseptet:
- Spillerne er en liten datamskin med fast minne og stor lagringskapasitet. Du kan laste ned og lagre musikk fra Internett eller andre programkilder, og det er plass til flere tusen musikkstykker på en slik spiller fordi datafilene er komprimert.
Tall fra samme stiftelse viser at MP3-spiller omsatte for 585 millioner kroner i 2006, mens prognosen for 2016 er på skarve 20 millioner. Dinside testa forøvrig MP3-spillere allerede i 1999.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger