Om du produserer fetende, usunne og miljøfiendtlige varer er Norge et paradis. Velmenende offentlige og private initiativ har velsignet oss med så mange forskjellige kvalititetsmerker at forbrukerne ikke har sjanser til å følge med.
Forskjellige formål
Nøkkelhullmerket, Svanemerket, GDA, Godt Norsk, Debio, e-blomsten, Ø-merket, Nyt Norge og Fairtrade. Hva betyr de, og hvorfor har vi så mange merker?
Svaret er at de måler forskjellige ting. Nøkkelhullmerket settes på sunne matvarer. Svanemerket på miljøvennlige produkter, Nyt Norge på norsk mat og Fairtrade på produkter som er kjøpt fra u-land på en snill måte. GDA og trafikklyset gir deg en hurtigoversikt over innholdet av fett, sukker og salt.
Skal det være noen hensikt med slike merker, må det også finnes produkter som ikke kan oppnå dem. Det må finnes importører som gir blaffen i arbeidsbetingelser, rettigheter og lønninger til produsentene og deres ansatte i utlandet, produsenter som ikke tar miljøhensyn så tungt og andre som stapper maten full av fett og sukker.
Hvilke produkter dette er, er mye mer interessant enn den helt overflødige opplysningen om at frukt og grønnsaker er sunt (frukt og grønt skal få Nøkkelhullmerke).
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger