[Diskusjon: Er det sant at jentene flørter mest? Eller er det gutta som er mest aktive? Si din mening i Mozons debattforum]
To tredjedeler av aller flørter startes av kvinner. Men noen ganger er flørten så diskret at det ser ut som om menn er i føringen.
Påstanden kommer fra en gruppe forskere ved Universitetet i Oxford. De har undersøkt samspillet mellom kvinner og menn og intervjuet over 1000 mennesker om deres flørte-oppførsel.
Moderne kvinnerFlørten fra kvinnene ser ofte ut til å starte med svært forsiktige signaler.
Disse signalene kan sendes ut i mange flere sammenhenger enn på lørdagskvelden og er en bevisst eller ubevisst metode for å teste kvaliteten på mennene i nærheten.
Om flørtesignalene kommer ubevisst, kan dette også forklare hvorfor mange menn sliter med å skille mellom vennlige og flørtende kvinner. Signalene er nemlig ofte de samme i begynnelsen, mener forskerne.
Aktive og flørtende kvinner kan også være et tegn på at likestillingen er kommet langt også på sjekkemarkedet.
- Kvinner har begynt å forsyne seg mer i sexlivet, de lener seg ikke bare tilbake og venter på å bli oppvartet av mannen, forklarer samlivseksperten Katerina Janouch i en kommentar til avisen Expressen.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger