Renta på utestående boliglån og innskudd fortsetter å falle. Den er nå på det laveste nivået siden SSB begynte å lage månedsdata i desember 2013.
For nye boliglån med flytende rente var renta uendret på 1,7 prosent. For nye boliglån med fast rente økte den med 0,08 prosentpoeng til 1,98 prosent.
For utestående boliglån i alt var rentene på de laveste nivåene for den perioden Statistisk sentralbyrå (SSB) har månedsdata for, som er fra desember 2013.
For lån med flytende rente falt renta med 0,02 prosentpoeng til 1,83 prosent. For utestående boliglån med fast rente falt renta med 0,01 prosentpoeng til 2,65 prosent.
- Mange betaler for mye
– Ferske tall fra SSB viser at mange betaler for mye på boliglånet og bør ringe banken, sier Christian Frengstad Bjerknes, sjeføkonom i Norske Boligbyggelag (NBBL).
Han viser til SSBs ferske tall som viser at norske boliglånskunder i gjennomsnitt betaler 1,77 prosent i rente på nye boliglån.
Gjennomsnittsrenten på eksisterende boliglån er imidlertid 1,83 prosent – altså en differanse på 0,06 prosentpoeng i gjennomsnitt. I praksis opplever mange en enda større forskjell.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger