- Oi, det så jeg akkurat nå.
Det sier Margrethe Høiland, som er på handletur på Rema 1000 på Løren sammen med Trond Eriksen.
Fra mandag til tirsdag gikk prisen på plastposer på matbutikkene opp med 1,25 kroner i landets dagligvarebutikker.
Dermed koster den 4,25 kroner hos kjedene.
Trenger vi den?
Margrethe og Trond bor på Løren og forteller at de som regel bruker handlenett, eller bare tar varene i hånda.
- Vi bor såpass nærme, så det blir ofte litt småhandling, medgir Eriksen.
Han mener prisnivået på posene nå, har nådd et slikt punkt at man nå bør tenke på om man faktisk trenger den posen.
- Det må kalles dyrt nå ja, samtidig vet vi jo at det er skadelig for miljøet, sier Høiland.
- Det er interessant å se i Sverige. Der er jo posene enda dyrere, men prisen på papirposer er halvparten. Da er jo svaret enkelt, sier Eriksen.

Prissjokk på flyplassen
- Ikke greit
En annen som synes prisen begynner å bli i drøyeste laget er Marta Kacprowicz.
- Det er ikke greit. Alt blir bare dyrere sier hun, og legger til at hun som regel benytter handlenett på butikken. Det gjør hun også når DinSide treffer henne.
Hun tror den økte prisen vil føre til at folk blir ekstra obs på å ta med seg handlenett når de nå skal på butikken.

Ifølge Handelens Miljøfond brukte vi i Norge over 722 millioner plastposer i fjor, som er 132 poser per innbygger.
- Det er unødvendig mange poser, og nå vil handelen bære mer av ansvaret for å redusere forbruket, fortalte Cecilie Lind, daglig leder i Handelens Miljøfond tidligere i år.